Minuba er nomineret til E-handelsprisen 2021 - Minuba

Minuba er nomineret til E-handelsprisen 2021

Minuba er blevet indstillet i Top-20 til E-handelsprisen som ’Bedste B2B-virksomhed med online omsætning under 200 mio. kr.’

Vi er virkelig ydmyge og stolte over at være indstillet til FDIH's E-handelspris i 2021 – specielt efter også at have været indstillet til EY Entrepreneur of the Year i 2020 og Deloitte Global Fast 50 i 2020.

Det gør os glade hver dag at kunne hjælpe håndværkere med at drive en digital og professionel forretning. Vi vil gerne takke alle vores kunder, medarbejdere og samarbejdspartnere for at være med på vores rejse – uden dem var vi ikke kommet så langt!

Minuba hjælper alle håndværkere med at gå fra virksomhed til forretning - og giver dem en nemmere hverdag!

Lyder det ambitiøst? Ikke desto mindre har det siden 2010 været Minubas hovedmål.

Minuba leverer online ordrestyring og fakturering til service- og håndværksvirksomheder i en lang række lande. Udover at have kontorer i både Danmark, Sverige, Norge og Holland, så har vi også kunder i både Polen, Finland og Schweiz samt på Grønland og Færøerne. Vi arbejder benhårdt på at gøre en forskel for alle i håndværks- og servicebranchen, og vi hjælper kunderne med at digitalisere deres forretning og dermed gå fra papir og blyant til online ordrestyring.

Vi har en ambition om, at et IT-system skal kunne håndtere avancerede data og samtidigt være enkelt at bruge. Derfor har vi udviklet Minuba efter filosofien: 'Det skal kunne en masse, og det skal bare virke på en enkel måde'. Hvorfor gøre det svært, når det kan gøres let?

Minubas online system til faktureringordrestyring og sagsstyring giver et bedre overblik, en effektiv drift og øget likviditet i virksomheden. Med integration af hele arbejdsprocessen – fra første kundekontakt til sidste faktura.

Læs mere om Minubas vision, mission og historie.


E-handelsprisen hylder Danmarks dygtigste e-handlere

E-handelsprisen uddeles af Foreningen for Dansk Internethandel (FDIH), der hvert år uddeler priser i forskellige kategorier til de bedste e-handelsvirksomheder i Danmark. Minuba er indstillet til E-handelsprisen 2021 i kategorien: B2B-virksomhed med online omsætning under 200 mio. kr. Der er i alt 12 kategorier i 2021, hvoraf de 11 kategorier gennemarbejdes i indstillingsudvalgene.

Vi er dermed én af de 20 virksomheder, som er blevet udvalgt af FDIH's indstillingsudvalg. Udvalgene når frem til 5 nominerede virksomheder i hver kategori, som hver især skal præsentere deres case for juryen.

Læs mere om E-handelsprisen her.