Finalisterne til ÅRETS HÅNDVÆRKER 2020 er fundet! - Minuba

Finalisterne til ÅRETS HÅNDVÆRKER 2020 er fundet!

Årets Håndværkere 2019

Anmeld Håndværker har netop offentliggjort finalisterne til Danmarks største håndværker-awardshow: ÅRETS HÅNDVÆRKER.

Finalisterne blev offentliggjort på Anmeld Håndværkers Facebookside og vinderne af den eftertragtede pris som ÅRETS HÅNDVÆRKER, skal findes blandt de i alt 326 finalister.

“Vi har mange utroligt dygtige håndværkere i Danmark, der hver eneste dag yder et unikt stykke arbejde hos kunderne – både hvad angår høj kvalitet, fantastisk service og knivskarp levering. Med ÅRETS HÅNDVÆRKER giver vi dem en platform, hvor de hædres for deres indsats. Og så er vi stolte af, at det sker inden for rammerne af et kæmpe show, der strækker sig over to dage og – os bekendt – er det største awardshow for håndværkere nogensinde", forklarer Peter Birkelund som er medstifter af www.anmeld-haandvaerker.dk, der står bag awardshowet.

Showet løber af stablen d. 2. og 3. april og er det niende i rækken. Det afholdes som vanligt i Cirkusbygningen i København og i år er det med Adam Duvå Hall som vært. Her vil håndværksfagene blive fejret og hyldet gennem kåringen af de dygtigste og mest professionelle håndværksvirksomheder i 26 fagkategorier.

Årets Håndværker 2020

Gode anmeldelser på Anmeld Håndværker er alfa omega

Finalisterne er trukket ud fra kunde-anmeldelser på Anmeld Håndværker, som er en privat administreret smiley-ordning for landets håndværker-virksomheder. Her kan bygherre (firma eller privatperson) give håndværkere karakterer (smileys) og skrive om sin oplevelse af en byggeopgave. Alle kunder må skrive anmeldelser, så længe man blot i sobre vendinger, beskriver opgavens omfang.

“Udvælgelsen af finalister sker på baggrund af det forgangne års kundeanmeldelser på anmeld-haandvaerker.dk, der behandles efter den matematiske statistik-formel, som er udarbejdet af professor på DTU, Henrik Spliid, til formålet. Det er altså håndværkernes kunder – det danske folk – der bestemmer, hvem finalisterne bliver”, fortæller Peter Birkelund.

Til awardshowet vil en professionel fagjury sammen finde vinderne i de 26 fagkategorier. I år består juryen af direktør i Dansk Byggeri, Michael H. Nielsen, adm. direktør hos BMI, Flemming Adolfsen, adm. direktør hos Tikkurila Danmark A/S, Kenneth Johansen, og advokat Kristian S. Dreyer, Partner hos GALST.

Ny lærlingepris hitter i branchen

Da ÅRETS HÅNDVÆRKER sidste år indførte den nye kategori: Årets Håndværkerlærling, var der stor glæde blandt de mange lærlinge og mestre rundt om i landet. Prisen blev indført for at anerkende den store betydning, det har for hele branchen, at der løbende kommer nye talenter til, og ikke mindst sætte fokus på den rekrutteringsudfordring blandt unge, der ses i byggeriet.

Derfor kommer det heller ikke som nogen overraskelse at antallet af lærlinge der dyster om at blive finalister til ÅRETS HÅNDVÆRKER, er mere end fordoblet:

“Det er fantastisk at kunne konstatere, at antallet af lærlinge, der i år dyster om at blive finalister til ’Årets Håndværkerlærling’, er mere end fordoblet siden sidste år. Simpelthen fordi der er langt flere anmeldelser af opgaver, hvor der har været lærlinge tilknyttet. Det fortæller os, at prisen har en klar eksistensberettigelse, og at vi har held med at sætte fokus på en vigtig problematik – for byggeriet og for samfundet i al almindelighed", udtaler Peter Birkelund.

 

Minuba og lærlinge

Finalisterne til ÅRETS HÅNDVÆRKER 2020:

Årets Skadedyrsfirma

  • AJ Skadedyrskontrol ApS
  • JP Multiservice ApS
  • Rottefængeren
  • Skadedyr-fri

Årets Rådgiver

  • Byg og Bolighåndtering ApS
  • Energi-& Boligvejledning.dk / Rådgivning & Renovering
  • Hulgaard Huse ApS
  • Indretning & Interieur v/Marina Lise Lotte Lykkesteen

Årets Låse & Sikringsfirma

  • Almsten Sikring
  • Dansk Låseservice
  • Låsesmeden Helsingør
  • Sygsjællands-Låseservice
  • Vinkler Låse&Sikring
  • Vagtstationen

Årets Glarmester

  • Braestrup - Din glarmester
  • Glarmester Sode
  • Glaseriet ApS
  • Hornbæk glarmesteren
  • Jyderups Glarmester
  • REEL GLAS ApS

Årets Ejendomsservicefirma

  • AJ Ejendomsservice
  • CTMultiservice
  • DEPS IVS
  • GreenAir
  • Kojo Service
  • Wicksit

Årets Blikkenslager

  • Billes Varme Service
  • Bjarup Blik
  • Broager Blik
  • Genner Blik Aps
  • Gilleleje VVS
  • MGH Blikkenslager & Entreprise

Årets Varmeservice firma

  • Andresen's Bioenergi A/S
  • Conteq Bioenergi ApS
  • Dahlquist Bioenergi
  • Mariendal Electrics
  • RTN BYG ApS

Årets Vinduespudser

  • FH Polering
  • J.F. Polering
  • Krusells Multiservice
  • MAYDAY vinduespolering ApS
  • Søren "Selvsving"
  • VinduespudserXperten - Din pudser

Årets Fugemand

  • AL-Fugeservice
  • Kvalifuge ApS
  • Københavns Fugeteknik ApS
  • Roskilde Fugeteknik A/S
  • Superfuge
  • Vestfyns Fugeteknik

Årets Tagmaler

  • Byens Tagrens aps.
  • Egedal Tagservice ApS
  • Jacob Maler
  • Kjellerup Tagrenovering
  • Tagmaler Kim Bollerup Aps
  • Aalborg Tagmaling ApS

Årets Brolægger

  • Zielinski Anlægsservice
  • Brolægning Sjælland ApS
  • Claus Kusk Havearbejde og anlægsarbejde
  • ES Brolægger & Entreprenør
  • JJ Entreprenør & Anlæg A/S
  • Sydkystens Brolægning & Kloak

Årets arbejdsmiljø

  • AJ Skadedyrskontrol ApS
  • Arensbach Tømrer & Entreprise A/S
  • Hornsherred Tømrer og Snedker ApS
  • Kent Sand Entreprise
  • Qvalitet Gulvbelægning ApS
  • Svart Byg ApS

Årets Håndværkerlærling

  • David Haxholm, RTN BYG ApS
  • Haydar Arabaci, E.O Tømrer & Snedker
  • Lærke Nielsen, Det' Maleren
  • Magnus Sigt Ahlmann, TOP El-Teknik ApS
  • Mark Stub Hansen, La Carta VVS ApS
  • Philip Lund Øberg, Murermester Jimmy Jacobsen ApS

Årets Murer (0-1 ansatte)

  • Andersens Murerforretning ApS
  • Meyers Murerservice v/Dennis Ascanius Meyer
  • Murerfirmaet Romvig
  • Murermester Ronni Fyhn
  • Murermester Mark Kongstad
  • Radsted murer og ejendomsrenovering

Årets Murer (2-4 ansatte)

  • CN Håndværk Murermester Carsten Overgaard Nielsen
  • LH Murerbyg
  • Mester Murer ApS
  • Murerfirmaet Elmelund
  • Murermester J.Mauritzen
  • Murermester Runager ApS

Årets Murer (5-9 ansatte)

  • CARRASCO ApS
  • Hovedstadens Bad & Byg
  • Murerfirma Michael Bruhn
  • Murerfirmaet Døssing ApS
  • MURERHUSET
  • Murermester Casper Larsen Aps

Årets Murer (10+ ansatte)

  • Murerfirmaet Balthervin ApS
  • Murerfirmaet Lundby A/S
  • Murermester Jimmy Jacobsen ApS
  • Murermester & Aut. Kloakmester Tim Nielsen

Årets Total Entreprenør (0-1 ansatte)

  • ATS Multipartner
  • Brdr. Jakobsen Byg & Anlæg ApS
  • Costructure ApS
  • Lundahl Kloak & Entreprenørservice. Aut. Kloak - belægning - beton
  • PGL-Entreprise
  • Tonning Service

Årets Total Entreprenør (2-4 ansatte)

  • CBbyg ApS
  • CRB Byg Aps
  • Km-Byg Valløby Aps
  • PEB Gruppen
  • Randers Byg & Montage Aps
  • Skjoldborg Byg v/Rene Skjoldborg Jørgensen

Årets Total Entreprenør (5-9 ansatte)

  • Buur Byg Aps
  • Byberg Byg Håndværkerfirma ApS
  • Fredlund Byg ApS
  • GFK Huse Aps
  • Ndtotalbyg ApS
  • Schier Håndværker Service ApS

Årets Total Entreprenør (10-19 ansatte)

  • A-holdet Byg & Anlæg
  • AMA BYG ApS
  • Bakkelygård Entreprenør & Anlæg
  • Boxbyg totalentrepriser aps
  • La Carta Byg
  • Norplan Entreprise A/S

Årets Total Entreprenør (20+ ansatte)

  • Badmodul A/S
  • CB Entrepriser A/S
  • HÅNDVÆRK A/S
  • Kent Sand Entreprise

Årets Tagdækker (0-4 ansatte)

  • AB Tagdækning
  • Isoplasticon ApS - Tømrer & Tagdækning
  • Thorsens Tagservice
  • Klarup Tagdækning Aps
  • Lamo Byg Aps
  • TM Tag & Facade

Årets Tagdækker (5+ ansatte)

  • A-Z Tagteknik
  • Dansk Tagbyg
  • Falk Tag & Facade
  • Jysk Tagkompagni
  • MC TAG
  • Søften Tagrenovering

Årets Kloakmester (0-4 ansatte)

  • Aunskov kloak og projektering ApS
  • Dybros
  • Entreprenør Erik Frederiksen ApS
  • J&J Kloak&belægning
  • JL Kloakservice
  • Zky Service

Årets Kloakmester (5+ ansatte)

  • Broder Hardkaare
  • Byrdal's kloak og blik
  • Højer og Ziegler ApS
  • MS Entreprenør og Anlægsgartner

Årets Gulvmand (0-1 ansatte)

  • Danekilde Gulvafslibning
  • Dueholms Gulvafslibning
  • Gulvfirmaet Lykkebo
  • Pates gulve
  • Taeppebussen Fyn / Din Lokale Gulvforretning
  • Tip Top Gulvafslibning

Årets Gulvmand (2-4 ansatte)

  • Dkentreprise
  • Flex Gulvservice ApS
  • Gulvmanden JC v/John Christensen
  • Perfekte Gulve
  • PRIMO GULVE

Årets Gulvmand (5-9 ansatte)

  • DBF Gulvservice
  • Jakobsen-Gulvservice
  • Compleet ApS
  • Palm's Gulve ApS
  • Ziegler Gulvafslibning ApS

Årets Gulvmand (10+ ansatte)

  • Gecko-Frb. Gulvservice
  • Holbæk Gulventreprise ApS
  • Qvalitet Gulvbelægning ApS
  • SJ GULV A/S.

Årets Maler (0-1 ansatte)

  • DK.Maler
  • Holst Malerentreprise
  • Malerfirmaet Marco Brems
  • Malermester A.A
  • Malermester Jesper Grønlund
  • Plusmaleren

Årets Maler (2-4 ansatte)

  • D.B Maleren
  • Malerfirmaet Crillesen & Sørensen ApS
  • Malerfirmaet Lene Andersson
  • Malerfirmaet MGA Aps
  • Malerfirmaet Villao
  • Møllers Malerfirma

Årets Maler (5-9 ansatte)

  • Aleksander Malerfirma
  • Daner's Malerservice
  • Det' Maleren
  • Malerfirmaet Lysholt Hansen
  • Malermester Mads Hansen
  • Palle Maler

Årets Maler (10+ ansatte)

  • Lindas Malerfirma
  • Malerfirmaet Ernbak ApS
  • Malerfirmaet Lykkebo
  • MidtVest Malerfirma Aps
  • Malermestrene Ivan Jakobsen & Natalie Petersen

Årets VVS’er (0-1 ansatte)

  • Højgaard VVS ApS
  • Kim Stege VVS
  • Løkken VVS Service & Mariegaard VVS
  • Løvenholdt Aut. Vvs & kloakmester
  • Rørværk VVS
  • UC Varmeservice

Årets VVS’er (2-4 ansatte)

  • Brøner VVS
  • La Carta VVS ApS
  • Nordskov VVS
  • Parsberg & Andersen VVS ApS
  • Schyberg VVS Entreprise ApS
  • Sørens VVS ApS.

Årets VVS’er (5-9 ansatte)

  • HansenogBerg VVS
  • HILLESTRØMS VVS ApS
  • Kentho VVS Aps.
  • RAP VVS ApS
  • Sakskilde VVS & Kloak ApS
  • Sejling Vvs v/Carsten Sejling

Årets VVS’er (10-19 ansatte)

  • Brdr. Fuglsang VVS A/S
  • Erik Larsen & Co VVS
  • K. Holmgreen & Søn
  • Østblik VVS Aps.
  • Taxbøl VVS A/S

Årets VVS’er (20+ ansatte)

  • Allan Villadsen A/S
  • SONNY VVS
  • Sternberg VVS & Gasteknik A/S

Årets El-installatør (0-1 ansatte)

  • Bjørnholt El Hornbæk
  • Boje el
  • Aut. Elinstallatør Gnisten El Teknik
  • JJ Electrical Consulting ApS
  • Nordsjællands El & Antenne
  • Skovgaard-El

Årets El-installatør (2-4 ansatte)

  • KAI-HANSEN.COM
  • Gruber El-teknik / Skadeservice
  • L&L Service installation IVS
  • SCANDERA
  • TL EL Teknik ApS
  • TOP El-Teknik ApS

Årets El-installatør (5-9 ansatte)

  • A.A. EL-CENTER A/S
  • EnergiElektrikeren
  • J.J. Elektric ApS
  • Køie El & Teknik
  • Lystberg El-Teknik ApS
  • Trekantens El Teknik ApS

Årets El-installatør (10+ ansatte)

  • Hansen & Søgart A/S
  • HHR El-Teknik ApS
  • Hillerød el-service A/S
  • Lyders & Svend G. A/S
  • Risbjerg El & Køleteknik A/S
  • Roskilde Fjordens El A/S

Årets Energi Isolatør (0-4 ansatte)

  • A-Z Isolering Og Totalentreprise Aps
  • Bentzen Papirisolering
  • DN Isolering
  • Energikonsulenterne.com
  • Isolatør.dk
  • Papiruld Amager.dk

Årets Energi Isolatør (5+ ansatte)

  • Hotpaper
  • Dansk Isolering
  • Papiruld Silkeborg
  • Papiruld Nordsjælland
  • Isolering Nordjylland

Årets Anlægsgartner (0-1 ansatte)

  • A.T Anlægsgartner
  • Anlægsgartner, John Larsson
  • Anlægsgruppen v/ Alexander Winther Jensen
  • Kvalitets Haveservice
  • NC Partner
  • RB Totalservice

Årets Anlægsgartner (2-4 ansatte)

  • Anlægsgartner Troels Jensen
  • Bj Anlæg & Vedligehold ApS
  • Det' Havemanden
  • Dyssegaardens Anlægsservice
  • Fynboens Træservice & Anlæg
  • Grønt Design

Årets Anlægsgartner (5-9 ansatte)

  • Anlægsgartner Brian Stølegaard
  • Anlægsgartnerfirmaet ANDREAS ApS
  • Flisegartneren.dk
  • MesterGartneren
  • Pro anlæg ApS
  • TRÆ & BUSK

Årets Anlægsgartner (10+ ansatte)

  • Anlægsgartner Gottlieb A/S
  • Anlægsgartnerfirmaet Dahlgaard ApS
  • K. Nyholm Gartnerservice Tlf:31171010
  • Kjærgaard Anlægsgartner
  • Næstved Haveservice
  • Skovhuggeren

Årets Algebehandler (0-4 ansatte)

  • Fliserensning.dk
  • Gråsten Algeservice
  • KGS Flise og Facaderens ApS
  • LVJ Fliserens
  • RenOverflade.dk
  • Service Nordic

Årets Algebehandler (5+ ansatte)

  • Dansk Fliserens ApS
  • Haslev Tagrens
  • Kronjyllands Tagteknik ApS
  • Nanostone A/S
  • Tagrens A/S

Årets Tømrer (0 Ansatte)

  • JL Østerlars
  • K. Sørensen Byg
  • Tømrer og Snedker Jan Frost
  • Tømrerfirmaet B.Stender
  • Tømrermester Michael Villsen
  • Tømrermester Ulrik Hammarkvist

Årets Tømrer (1 ansatte)

  • Almind-Clausen
  • Jonas Søgaard Poulsen - din tømrermester i Støvring ApS
  • JL Tømrerservice
  • Den røde tømrer
  • Nordjysk Tagmaler & Tømrer IVS
  • TBK Snedker & Tømrer ApS

Årets Tømrer (2-4 ansatte)

  • E.O Tømrer & Snedker
  • Nordfyns Tømrer og Snedker ApS
  • Sewerin Tømrer & Snedker A/S
  • Tømrer- & Snedkermester Mads Chr. Bjerg
  • TØMRER- OG SNEDKERMESTER ALLAN HANSEN ApS
  • Tømrermester Lars Jensen, Sejstrup ApS

Årets Tømrer (5-9 ansatte)

  • Lander & Gerlach Aps
  • Multi-Tømreren
  • Rievers Byg
  • Snedkerfirmaet GoodmanService ApS.
  • Morten Hartmann Tømrer & SnedkerMester
  • TS Byg

Årets Tømrer (10-19 ansatte)

  • Arensbach Tømrer & Entreprise A/S
  • Ellerup Tømrerforretning ApS
  • Helge Clausen A/S
  • KN BYG A/S
  • Plahn & Trier ApS
  • Tømrermester Martin Jespersen

Årets Tømrer (20+ ansatte)

  • A-T Boligservice ApS
  • Egon Olsen & Søn A/S
  • Klitte og Jensen A/S
  • Koed Tømrer- og Byggeforretning Aps
  • TJ Tømrerservice ApS
  • Tømrer- & Snedkerfirma Arne Danielsen A/S

Årets Varmepumpe firma

  • CG Teknik og Service
  • Huspumpen ApS
  • SMT-Varmepumper.dk
  • TechDan
  • TK Køl & Klima
  • Varmepumpemesteren.dk